Logo

BU GELENEK ÖLMESİN

BU GELENEK ÖLMESİN

Osmanlı döneminden kalma Kur'an-ı Kerim okuma geleneğinin çocukları tarafından da devam ettirilmesini arzu ediyor. Kur'an-ı Kerim okuma geleneği hakkında Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, bu geleneğin ilçede Osmanlı döneminden bu yana devam ettiğini söyledi. Geleneğin büyüklerinden kendilerine miras kaldığını vurgulayan Akgün,"'İlçede yaklaşık 5 asırdır süre gelen geleneğimiz, ilçe halkı tarafından devam ettiriliyor. İlçede her cuma günü, namaz vaktinden önce belirlenen mekânlarda toplanarak Kur'an-ı Kerim okunuyor' dedi.

TÜM NESİLLER DEVAM ETTİRDİ
Akgün, ilçede bu geleneğin hiç aksatılmadan bugünlere kadar geldiğini dile getirerek, 'Mihalgazi'de cuma günleri erkekler camiye, kadınlar ise okuma evlerine giderler. Bu gelenek, ninelerimizden annelerimize, annelerimizden ise bize aktarıldı. Bu geleneğimizi gelecek nesillere aktaracağız' diye konuştu. Okuma geleneği için teknolojik imkân da sağlayan Akgün, okuma günlerinin daha rahat gerçekleşmesi için uygun ortam oluşturmaya çalıştıklarına da değindi. 

HER YENİ NESİL KATILIYOR 
Okuma günlerine katılan 67 yaşındaki Kamile Ünal, küçüklüğünden beri Kur'an-ı Kerim okuduğunu anlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Çocukluğumuzdan beri sürekli okuruz. Senelerdir de her cuma günü okumalarımızı sürdürüyoruz. Bu geleneği gençlere, gelecek nesillere de aktarabilmek için elimizden geleni yapıyoruz, genç kızlarımızı da okuma halkalarımıza dâhil ediyoruz. 

© 2016 Mihalgazi Belediyesi. Tüm Hakları Saklıdır.